Kytara

Kytara je drnkací strunný hudební nástroj s hmatníkem. Tón vzniká rozechvěním struny napjaté mezi dvěma pevnými body – nultým pražcem a vložkou kobylky. Struny jsou rozechvívány drnkáním prsty nebo plekrem (lidově trsátko). Kytara je akordický nástroj – umožňuje jednohlasou i vícehlasou hru.

Klasická kytara má šest strun laděných E A d g h e1. Notuje se v houslovém klíči a zní o oktávu níže, než se píše.

Často se také používají kytary 12 strunné, kde je každá struna zdvojena.

Konečný zvuk nástroje je závislý na strunách. U klasické koncertní to jsou nylonové struny. U běžných kytar se používají struny kovové.

 

Druhy kytar
  • Španělská kytara - je charakteristická kruhovým ozvučným otvorem a nylonovými strunami. V klasické a španělské hudbě. 
  • Westernová kytara - má větší tělo než španělka, kovové struny a užší hmatník. Většina má také oproti španělkám orientační značky, které usnadňují orientaci na hmatníku.
  • Jumbo - je kytara má kovové struny a zvětšenou spodní část těla. Krk je přizpůsoben většímu tahu kovových strun. V rockové a country hudbě.
  • Jazzová kytara (Gibsonka) - se odlišuje klenutou horní deskou a tvarem ozvučných otvorů, které má dva, podobného tvaru jako u houslí. Má silnější a ostřejší zvuk než španělka a je určena především pro jazzovou hudbu.
  • Havajská kytara - je konstrukčně podobná španělce, má širší luby a mohutnější korpus. Je laděna do durového akordu. Struny se nepřitlačují k pražcům, ale jejich délka chvění se zkracuje kovovým „pražcem“ drženým v ruce. Používá se v etnické a country hudbě.
  • Dobro - je nástroj s podobným laděním a stylem hry jako havajská kytara. Odlišuje se kovovými rezonátory umístěnými v otvorech vrchní desky. V hudbě zvané „bluegrass“, což je součást americké country hudby.